Pompy ciepła – niezawodny system ogrzewania domu i sposób na uzyskanie ciepłej wody użytkowej

Pompy ciepła typu powietrze-woda zapewniają całoroczny komfort w przystępnej cenie. Mogą być używane zarówno do ogrzewania budynków, jak i do ich chłodzenia, dzięki czemu są bardziej uniwersalne niż inne systemy dostępne obecnie na rynku. Na przykład, jeśli mieszkamy w obszarze, który nie ma ekstremalnych pór roku (ciepłych lub zimnych), to nie ma potrzeby stosowania zarówno systemów ogrzewania i chłodzenia w domu. Zamiast tego, pompy ciepła typu powietrze-woda mogą skutecznie zadbać o oba zadania za pomocą jednej jednostki!

Pompy ciepła – ekologiczne urządzenia, które nie powodują emisji zanieczyszczeń do atmosfery

Pompa ciepła nie powoduje emisji zanieczyszczeń, ponieważ nie wykorzystuje paliw kopalnych (tak jak np. kotły na paliwo stałe), propanu ani gazu ziemnego. Wykorzystuje energię elektryczną do zasilania sprężarki i wentylatorów, które cyrkulują powietrze w jej systemie. W rzeczywistości pompy ciepła wytwarzają mniej dwutlenku węgla niż tradycyjne piece.

Pompy ciepła są też znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne piece. Mogą być ponadto również używane do chłodzenia w miesiącach letnich, co pozwala zaoszczędzić pieniądze – nie trzeba instalować dodatkowo klimatyzatora!

Montaż pompy ciepła kosztuje więcej niż instalacja tradycyjnego pieca, ale można za to zaoszczędzić pieniądze na miesięcznych rachunkach przez lata po zakupie. Pompy ciepła mogą trwać do 20 lat przy właściwej konserwacji, która obejmuje regularną wymianę filtrów i czyszczenie cewek.

Jakie rodzaje pomp ciepła można wyróżnić? Dostępne warianty pomp ciepła

Wśród rodzajów pomp ciepła, najczęściej wymieniane są pompy ciepła powietrze-woda, powietrze-powietrze oraz pompy ciepła gruntowe. Co warto o nich wiedzieć?

  • Pompy ciepła powietrze-powietrze

Pompy ciepła typu powietrze-powietrze to jeden z najczęściej spotykanych typów pomp ciepła. Powietrze z pomieszczenia jest usuwane, a ciepło jest odzyskiwane z powietrza zewnętrznego. Systemy te są wydajne, ale nie nadają się do wszystkich zastosowań. Na przykład nie działają dobrze przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych i nie mają opcji wprowadzania ciepłej wody do systemu.

  • Pompy ciepła powietrze-woda

Pompy ciepła powietrze-woda są podobne do modeli typu powietrze-powietrze, z tą różnicą, że posiadają również pętlę wodną, która pomaga przechwycić więcej energii ze strumienia powietrza. Dzięki temu są one bardziej wydajne niż systemy powietrze-powietrze w obszarach o niskiej temperaturze i mogą być również stosowane z systemami gruntowymi lub geotermalnymi. Ich montaż jest ponadto łatwy i szybki.

  • Gruntowe lub geotermalne pompy ciepła

Systemy gruntowe lub geotermalne wykorzystują rury zakopane pod ziemią do przekazywania energii z ziemi. Systemy te są droższe niż inne rodzaje pomp ciepła (trzeba przeprowadzić prace ziemne na działce), ale mogą zapewnić wysoki poziom komfortu, ponieważ dobrze sprawdzają się w zimnym klimacie i nie wymagają stosowania paliw kopalnych do ogrzewania rezerwowego podczas dłuższych okresów niskiego promieniowania słonecznego (zachmurzenia).

Bezgrzałkowa pompa ciepła typu powietrze-woda, czyli jak jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie energii elektrycznej

Pompę ciepła powietrze-woda można używać do podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania budynków, zarówno mieszkalnych, jak i przemysłowych. Instalacja pompy ciepła może być doskonałym sposobem na rozwiązanie problemów z ogrzewaniem. Jednak istnieje sposób na to, by jeszcze bardziej zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Wystarczy zainwestować w pompę ciepła bezgrzałkową.

Bezgrzałkowa pompa ciepła powietrze-woda – jak wskazuje sama jej nazwa – nie jest wyposażona w grzałkę, która należy do najbardziej energochłonnych podzespołów pomp ciepła. Zamiast tego nowoczesne pompy ciepła posiadają wydajną sprężąrkę system EVI – Enhanced Vapor Injection, co pozwala zachować wysoką efektywność pompy ciepła w temperaturach nawet do -30 stopni Celsjusza! Jeśli dodatkowo zastosuje się połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, oszczędności będą rosnąć w oczach!

Ogrzewanie pompą ciepła może być skuteczne, efektywne i niedrogie. Koszt pompy ciepła (zarówno zakup, jak i instalacja pompy ciepła) jest w stanie szybko się zwrócić.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://pompyciepladragon.pl/ oferującą sprzedaż i montaż pomp ciepła nowej generacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.