Oto sposób na pozbycie się biedronek azjatyckich

Biedronki azjatyckie to jedne z najgroźniejszych szkodników, które pojawiają się w naszych domach. Szukając miejsca do przezimowania, rozsiewają nieprzyjemny zapach i są niebezpieczne dla upraw, zwierząt domowych, a także ludzi. Ich ukąszenia są szczególnie dotkliwe dla alergików.

Biedronki azjatyckie, nazywane również biedronkami ninja, to tak naprawdę azjatyckie chrząszcze – twierdzą naukowcy. Nazwa „ninja” pochodzi od ich czarnych kropek, które przypominają oczy i malunek twarzy japońskiego wojownika ninja. Maleńkie owady pochodzą z południowo-wschodniej Azji, gdzie chętnie żywią się mszycami. W tym celu w XIX wieku zostały zaimportowane do Europie i Ameryki. Niestety szybko stały się gatunkiem inwazyjnym. W Polsce borykamy się z małym nieprzyjacielem od 2006 roku.  

Co przyciąga biedronki azjatyckie do naszych domów?

W okresie jesienno-zimowym biedronki azjatyckie szukają schronienia przed zimnem. Najczęściej spędzają ten okres czasu pod ziemią, w korze drzew, w dziuplach i budkach dla ptaków, ale niestety także w domach. Gnieżdżą się w ramach okiennych i futrynach drzwi. Owady te są bardzo ekspansywne i szybko zasiedlają domowe pomieszczenia – stając się naszym utrapieniem.

Czy biedronki azjatyckie są niebezpieczne?

Tak! Te biedronki nie tylko stanowią zagrożenie dla kwiatów, ziół i naszych ogródków. Są także niebezpieczne dla ludzi. Roztaczają one wokół siebie nieprzyjemny zapach, dodatkowo w momencie zagrożenia wypuszczają żółtą substancję, która pozostaje na ścianach, tkaninach czy podłogach. Niestety bardzo trudno ją usunąć. Jednak to nie koniec.

Biedronki azjatyckie gryzą! Zaczerwienienie i swędzenie to jedne ze skutków pojawiających się zaraz po ukąszeniu. Ugryzienie takie jest szczególnie niebezpieczne dla alergików. Mogą pojawić się wówczas nieżyt nosa, astma, pokrzywka bądź obrzęk naczyniowy. W niezwykle skrajnych przypadkach biedronka azjatycka może prowadzić do problemów z oddychaniem.

Jak pozbyć się biedronek ninja?

Nie chcąc wizyty niespodziewanego szkodliwego gościa, w pierwszej kolejności powinniśmy zabezpieczyć swój dom. Warto wówczas uszczelnić okna i elewację. Założenie moskitiery będzie również dobrym rozwiązaniem.

/Zdjęcie: Lukas

Biedronki azjatyckie nie lubią kwaśnych zapachów, takich jak cytryna. Odstraszający dla nich jest również zapach chryzantemy, kamfory i mentolu. Olejek z mięty pieprzowej i pomarańczy rozpylony wokół zasłon i ram okiennych powstrzyma biedronki azjatyckie przed wejściem.

Jeśli jednak już zauważyliśmy skupisko biedronek azjatyckich w naszym domu, najskuteczniejszym sposobem będzie wciągnięcie ich do odkurzacza. Decydując się na tę metodę, ważne jest, aby jak najszybciej wynieść worek odkurzacza z domu. Dzięki temu unikniesz uwolnienia się z niego owadów i ponownego rozprzestrzenienia się.

Aby pozbyć się azjatyckich biedronek, warto również przygotować woreczki zapachowe z suszonymi goździkami i liśćmi laurowymi. Rośliny te słyną ze swojego ostrego zapachu, który odstrasza owady. Zapach wdziera się do ich otoczenia i popycha je do opuszczenia Twojego domu. Umieszczamy więc te woreczki tam, gdzie zauważyliśmy biedronki lub ich jaja.

___________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Macro Photography

Materiały źródłowe: Jak pozbyć się biedronki azjatyckiej?, homebook.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.