Nowe sposoby na wyłudzenia. Uważaj na oszustów podszywających się pod PGE.

CSIRT NASK (zespół rejestrujący nowe sposoby wyłudzania danych logowania do kont bankowych) informuje, że oszuści zarejestrowali nowe sposoby wyłudzania danych do logowania do internetowych kont bankowych. Jak poinformowano, wyłudzacze nadal często podszywają się pod PGE, ale oprócz SMS-ów z linkami do fałszywych stron, zaczęli wykorzystywać także e-maile.

„W dalszym ciągu często spotykane jest podszywanie się pod PGE, ale oprócz znanych już SMS-ów zawierających linki do stron zakładanych przez oszustów, zaczęto również rozsyłać fałszywe wiadomości mailowe” – przekazała NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa).

Jak wygląda treść wiadomości?

Najnowsze oszustwo cyberprzestępców podszywających się pod PGE odbywa się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Fałszywe wiadomości twierdzą, że ostatnio dokonana płatność za prąd nie powiodła się. Zawierają link do strony przypominającej witrynę PGE, na której pojawia się formularz zapraszający do podania danych karty płatniczej w celu dokończenia procesu płatności za energię. W rzeczywistości dane te są pobierane i wykorzystywane do kradzieży środków z konta bankowego ofiary.

Podejrzane e-maile można zgłaszać poprzez formularz na stronie https://incydent.cert.pl. Z kolei wiadomości SMS można przekazywać na specjalny numer 799 448 084(PAP)

______________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Mikhail Nilov

Materiał źródłowy: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.