Lawinowo rośnie liczba kradzieży paliwa w Polsce

Kradzieże paliwa lawinowo rosną w Polsce, a udokumentowane zdarzenia tylko od 1 stycznia do końca września niemal przekroczyły wynik dla całego 2021 roku. W policyjnych rejestrach odnotowano 2,85 tys. takich wykroczeń i przestępstw. W 2021 r. było ich 1,92 tys. W tym roku dochodzi zatem do prawie 190 kradzieży paliwa na dobę. To krajowy rekord.

Kradzieży tych dokonywały głównie osoby, które nie były zaangażowane w przestępczość zorganizowaną lub w inny sposób zawodowymi przestępcami, a zamiast tego przekierowały się na tego typu zachowania, ponieważ potrzebowały pieniędzy. Fakt, że tak wiele osób ucieka się do kradzieży paliwa, pokazuje, jak zła jest sytuacja gospodarcza i jak trudno jest znaleźć pracę w Polsce.

Kradzieże paliwa odbijają się również negatywnie na samych poszkodowanych. Dotyczy to nie tylko tych, którzy zostali okradzeni, ale także wszystkich innych obywateli, którzy płacą podatki i opłaty za usługi publiczne, ale z powodu tych przestępstw nie mogą już liczyć na ich prawidłowe funkcjonowanie.

Jak wyglądają raporty?

Jak wynika z raportu Rankomat opartego na danych Komendy Głównej Policji, od 1 stycznia do końca września odnotowano 5434 przypadki kradzieży paliwa – więcej niż w całym 2019 r. (5413 przypadków) i niemal tyle samo, co w 2020 i 2021 r., kiedy to kradzieży było odpowiednio 5496 i 5656. Wiadomo więc, że rok 2022 był pod tym względem rekordowy, co oczywiście nie daje powodów do optymizmu. Warto też zauważyć, że takie zdarzenie wiąże się nie tylko z opróżnieniem zbiornika paliwa, ale często z uszkodzeniem elementów pojazdu, które blokują drogę do bezołowiowej lub czarnego skarbu. To z kolei wpływa na wzrost składek za polisy AC.

/Zdjęcie Kindel Media

Nie ma się co dziwić, że złodzieje paliwa są w dzisiejszych czasach tak powszechni – ceny gazu są tak wysokie, zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy kierowcy muszą zatankować swoje samochody przed wyruszeniem w długie trasy czy wycieczki. Przy tak wysokich cenach i tak wielu kierowcach na drogach, łatwo jest osobom, które nigdy wcześniej nie ukradły niczego w swoim życiu, wpaść w ten szał przestępczości!

Gdzie doszło do największej liczby kradzieży?

Od początku 2022 r. do września najwięcej kradzieży paliwa odnotowano w województwach:

  • mazowieckim (788),
  • wielkopolskim (689)
  • pomorskim (680).

Z kolei najmniej tego typu sytuacji było w:

  • świętokrzyskim (71),
  • lubelskim (88)
  • podlaskim (89).

Uważajcie na paliwo!

Złodzieje są oportunistyczni i zawsze szukają sposobu na zarobienie szybkiej kasy. Dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z pozostawieniem samochodu bez nadzoru z otwartym zbiornikiem paliwa, zwłaszcza w nocy lub w miejscach, gdzie nie ma zbyt wielu ludzi.

W przypadku konieczności pozostawienia zaparkowanego samochodu na dłuższy czas, można zabezpieczyć się poprzez zastosowanie blokad i specjalnych sitek antykradzieżowych montowanych w pojazdach. Takie rozwiązania są często stosowane przez kierowców ciężarówek, ponieważ złodzieje często korzystają z okazji do kradzieży paliwa w nocy, kiedy kierowca ciężarówki śpi w kabinie.

Nawet prosty alarm może działać odstraszająco na osobę próbującą dokonać kradzieży. Niektóre systemy są obecnie tak zaawansowane, że wysyłają również informacje na telefon właściciela samochodu.

________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Rudy and Peter Skitterians z Pixabay

Materiał źródłowy: auto-swiat.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.