W jaki sposób chodzenie tyłem wpływa pozytywnie na nasz mózg, mięśnie i stawy?

Korzyści z chodzenia do tyłu są znane od wieków. Uważa się, że chodzenie w ten sposób poprawia krążenie krwi w organizmie i wzmacnia mięśnie serca, a także poprawia równowagę i koordynację, ponieważ ciągle musimy się dostosowywać. Chodzenie tyłem może również pomóc nam zmniejszyć poziom stresu, jak również obniżyć ciśnienie krwi ze względu na zwiększone tętno podczas ćwiczeń, co zwiększa przepływ tlenu w całym organizmie. Chodzenie tyłem ma wiele zalet. Nie wymaga specjalnego sprzętu, karty członkowskiej na siłownię i jest darmowe. Ale co najważniejsze, pozytywnie wpływa na nasz mózg, mięśnie i stawy!

Ćwiczenie nie tylko dla ciała

Chodzenie tyłem to świetny sposób na poprawę kondycji, równowagi i stabilności. Może być szczególnie korzystne dla osób z chorobą zwyrodnieniową kolan lub innymi problemami ze stawami, ponieważ zwiększone wyzwanie, jakim jest chodzenie tyłem, może pomóc wzmocnić mięśnie dolnych partii nóg i zmniejszyć nacisk na stawy.

Podczas chodzenia do tyłu mózg potrzebuje więcej czasu na przetworzenie informacji, co poprawia stabilność i równowagę – pozytywnie wpływa na sposób chodzenia i poprawia równowagę zarówno u osób zdrowych, jak i tych z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych. Przy chodzeniu tyłem, chodzenie normalnie skutkuje krótszymi, ale częstszymi krokami, co prowadzi do poprawy siły w mięśniach dolnej części nogi przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia stawów.

Przeciwbólowe działanie

Chodzenie tyłem to jedno z najbardziej niezwykłych ćwiczeń, jakie można wykonać. Jest to nie tylko zabawa, ale zapewnia wiele korzyści.

Po pierwsze, chodzenie do tyłu może pomóc wzmocnić twoje pośladki i quady. Ponadto, jeśli zwiększysz nachylenie terenu podczas chodzenia do tyłu, zmieni się zakres ruchu stawów i mięśni, co może zapewnić ulgę w bólu, na przykład podczas plantar fasciitis – jednej z najczęstszych przyczyn bólu pięt.

Choć niektórzy mogą na nas dziwnie patrzeć, aktywność ta angażuje również więcej mięśni w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Może to okazać się szczególnie korzystne dla osób skarżących się na przewlekły ból okolicy krzyżowej.

Aby uniknąć przewrócenia się lub zderzenia podczas pierwszych prób, warto na początku ćwiczyć w zamkniętym i stosunkowo pustym pomieszczeniu. W miarę nabierania pewności siebie w chodzeniu, można spróbować z bieganiem, a nawet wybrać się na siłownię i spróbować na bieżni.

Biorąc pod uwagę korzyści płynące z chodzenia i biegania tyłem, warto rozważyć włączenie tej aktywności do naszego regularnego zestawu ćwiczeń.

Dieta cud? – chodzenie tyłem!

Obraz autorstwa Freepik

Badania przeprowadzone wśród kobiet, które ukończyły sześciotygodniowy program treningowy marszu i biegu wstecz, wykazały zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Wydatek energetyczny podczas chodzenia do tyłu jest niemal o 40 proc. wyższy niż podczas chodzenia do przodu z tą samą prędkością. Czy to nowy sposób na odchudzanie? Być może, spróbować nie zaszkodzi.

Obraz główny autorstwa Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.