Team building odgrywa istotną rolę w miejscu pracy. 10 pomysłów na zbudowanie zgranego zespołu

Zbudowanie zgranego zespołu powinno być priorytetem dla każdego pracodawcy, któremu zależy na tym, żeby jego firma dobrze prosperowała. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na kwestię team buildingu, czyli stworzenie dobrze funkcjonującego zespołu, którego członkowie będą razem działać tak sprawnie, jak dobrze naoliwiona maszyna. Przyjrzyjmy się więc kilku sposobom na poprawianie więzi!

Rysowanie łączone – team building od zabawnej strony

Rysowanie łączone to propozycja na grę, która skutecznie wzmocni więzi w zespole i poprawi komunikację między poszczególnymi pracownikami. Na czym to polega? Uczestnicy gry dzielą się na kilka grup. Wybrana osoba z każdej drużyny losuje jedno hasło z puli, a następnie zaczyna je rysować. Po upływie wyznaczonego czasu (na przykład 30 sekund) przekazuje obrazek następnej osobie, która musi go kontynuować. Praca powinna przejść przez każdego członka zespołu. Największą trudnością jest to, że osoba, która losowała hasło, nie może zdradzić swoim kolegom i koleżankom, na co trafiła. Gracze muszą sami je odgadnąć. Ich jedyną pomocą jest rysunek, który rozpoczęła pierwsza osoba.

Escape room – przepis na zgrany zespół

Escape roomy pojawiają się w różnych tematach i sceneriach. Możesz wybierać spośród scenariuszy kryminalnych, legend, a nawet sytuacji, które mają miejsce w samolocie lub lesie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Każdy pokój ma swój unikalny zestaw zagadek i wskazówek do znalezienia, więc ważne jest, aby pracować jako zespół, jeśli chcesz wydostać się na czas. Pokoje zostały zaprojektowane tak, aby rozwijać Twoją spostrzegawczość, logiczne myślenie i umiejętności współpracy w grupie – wszystko to podczas dobrej zabawy!

Obraz autorstwa teksomolika na Freepik

Wspólne gotowanie – sposób na budowanie zespołu?

Live cooking to warsztaty kulinarne, które łączą pyszne jedzenie z nauką przez zabawę.

Zanim dania zostaną podane, pracownicy mają szansę przygotować je własnoręcznie pod okiem doświadczonych kucharzy i moderatorów. Kreatywnie, wykwintnie i zabawnie!

Pracownicy otrzymują półprodukty, narzędzia kuchenne i ciekawe przepisy. Wieczór przebiega według ustalonego z firmą scenariusza i menu (przystawki, dania główne, desery).

Zespół ma wspólny cel – dobrą zabawę i smaczny posiłek. Przy okazji pracownicy szkolą umiejętności pod okiem profesjonalistów (pomysły na łączenie smaków, sposoby krojenia warzyw i owoców, dekorowanie potraw).

Wspólna historia – team building w zespole

W zespole niezwykle ważnym elementem jest aktywne słuchanie swoich współpracowników. Bez tego komunikacja nie będzie przebiegać na odpowiednim poziomie. Aby sprawdzić, jak komunikują się członkowie zespołu, warto zagrać w grę „wspólna historia”. Jak przebiega gra? Jeden z uczestników zostaje dyrygentem. Wskazuje osobę, która rozpoczyna opowiadać historię. W dowolnym momencie przerywa i wybiera osobę, która musi ją kontynuować. Następnie dyrygent wskazuje kolejnego gracza itd.

Obraz autorstwa 8photo na Freepik

Wolontariat w team building

Wolontariat to ważna część życia, w którą pracownicy mogą angażować się zarówno w pracy, jak i poza nią.

Wspólny wolontariat pozwala nadać wspólnemu zaangażowaniu głębszy sens, zobaczyć się w nowych rolach, poczuć dumę z siebie i firmy, a także satysfakcję i poczucie sensu.

Możecie to zrobić poprzez zespołowy udział w jednorazowym wydarzeniu na rzecz wybranej instytucji lub organizacji pozarządowej. Może to być malowanie i dekorowanie ścian lokalnego szpitala lub sortowanie produktów zebranych przez Banki Żywności w okresie przedświątecznym.

Innym sposobem jest przeznaczenie puli środków na projekty zgłaszane przez pracowników. Pracownicy wybierają wtedy te, w które chcą się zaangażować (np. budowa placu zabaw dla dzieci). Trzecią opcją jest udzielenie pracownikom dodatkowego dnia urlopu na wybrany przez nich wolontariat (ta forma ma raczej charakter indywidualny niż zespołowy).

Muzyczne kalambury

Doskonała zabawa integracyjna, która rozbawi do łez. Na czym polega? Wybrana osoba losuje piosenkę, którą musi zaprezentować pozostałym uczestnikom bez zdradzania tytułu i jej autora. Współpracownicy mają za zadanie odgadnąć dany utwór, dzieląc się tak jak w zwykłych kalamburach na kilka grup.

Szkolenia jako zajęcia integracyjne

Wśród osób zainteresowanych doskonaleniem swojego biznesu dużo mówi się o umiejętnościach miękkich.

Na przykład umiejętności komunikacyjne, zarządzanie czasem, empatia itp. Są to tak zwane umiejętności miękkie, które pomogą nie tylko poprawić relacje z klientami, ale także wśród pracowników.

Specjalistyczne szkolenie na dowolny temat można uzupełnić o elementy integracyjne. Na przykład icebreaker – aby przełamać dystans między uczestnikami i energizer – aby podnieść poziom energii w grupie lub inne kreatywne zadania podobne do tych znanych z harcerstwa czy wymian młodzieżowych.

Obraz autorstwa lookstudio na Freepik

Jak dobrze się znacie?

Gra „jak dobrze się znacie” jest doskonałym pomysłem dla teamu, który długo ze sobą współpracuje, więc powinien bardzo dobrze się znać. Ta gra może przynieść wiele niespodzianek i śmiechu. Kilka dni przed rozgrywką organizator wysyła uczestnikom listę prostych pytań dotyczących ich życia, cech charakteru, upodobań itd.

Gracze udzielają odpowiedzi na pytania i przekazują je organizatorowi. W dniu rozgrywki prowadzący odczytuje wybrane pytanie i podaje jedną z odpowiedzi. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, która osoba udzieliła takiej odpowiedzi. Wygrywa uczestnik, który zdobędzie największą liczbę punktów.

Impreza integracyjna – lepsze zapoznanie członków zespołu

Impreza firmowa to świetny sposób na wzmocnienie więzi w organizacji. Można świętować pomyślne zakończenie ważnego projektu, a nawet po prostu świętować koniec roku podatkowego. Uroczysta gala, kolacja w restauracji lub spotkanie w klubie to świetne sposoby na zacieśnienie więzi przy jedzeniu i napojach!

Wybierając miejsce, zastanów się nad menu, lokalizacją, wielkością pomieszczenia, liczbą osób, które może ono pomieścić, ustawieniami stołów, miejscami parkingowymi i dostępem do innych udogodnień, takich jak ogrody czy tarasy.

Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik

Zawody sportowe – team buildingowe sposoby rozwiązywania problemów

Alternatywą dla imprezy w restauracji czy klubie, jest aktywne spędzanie czasu w plenerze. Zawody sportowe mogą być jednorazowe (regaty żeglarskie, mecz siatkówki, gokarty) lub cykliczne (coroczny rajd rowerowy jako tradycja firmy).

Podczas team buildingowych potkań warto próbować nowoczesnych zabaw i zawodów sportowych , które uczą współpracy. Są to np. laser tag lub paintball obie te gry rozbudowują myślenie strategiczne, wspierają rozwiązywanie problemów, poprawiają taktykę i szybkość reakcji co może poprawić jakość pracy.

Zawody to świetny sposób na polepszenie pracy zespołowej, członkowie zespołu integrują się poprzez zabawę, wspólne spędzenie czasu jak i lekką rywalizację. Warto pamiętać, że zawody to zawody a sportem może być nawet jedzenie, także aby zachęcić grupę na zabawy integracyjne czasem warto lekko złamać zasady. Najważniejsze jest to aby każdy członek zespołu czuł się częścią grupy!

Obraz główny autorstwa drobotdean na Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.