Sara Khadem zrezygnowała z hidżabu podczas zakończonych mistrzostw świata – grozi jej więzienie

Irańska arcymistrzyni Sara Khadem porzuciła hidżab podczas zakończonych Mistrzostw Świata w Szachach. Postanowiła z tego powodu nie wracać do kraju. Irański rząd wymaga, aby wszystkie kobiety powyżej 13 roku życia nosiły hidżab w miejscach publicznych. Za niewywiązanie się z przepisu, kobietom za nienoszenie tego nakrycia głowy grozi więzienie.

W wywiadzie dla The New York Times, Khadem ujawniła, że została zmuszona do noszenia hidżabu podczas turnieju w Teheranie.

„Nie chcę być identyfikowana jako szachistka, która nosi hidżab. Chcę, aby ludzie widzieli mnie jako szachistkę, która jest muzułmanką, ale nie muszą wiedzieć, jaka jest moja religia” – powiedziała Khadem

/Obraz Steve Buissinne z Pixabay

Sara Khadem i gesty solidarności sportowców

W szachowych mistrzostwach świata, które odbyły się w Ałmatach w Kazachstanie w dniach 26-31 grudnia 2022 roku, wystąpiło wielu reprezentantów. Wśród nich był Jan-Krzysztof Duda, który zajął 13. miejsce w szachach szybkich.

Na mistrzostwach nie brakowało gestów solidarności z trwającymi w Iranie protestami antyrządowymi ze strony reprezentantów Iranu. Na przykład podczas piłkarskich mistrzostw świata w Katarze – reprezentanci Iranu nie odśpiewali hymnu na znak jedności z protestującymi. Nawiązywali w ten sposób do niedawnych protestów wywołanych śmiercią 22-letniej Mahsy Amini.

Na mistrzostwach świata wystąpiła również Sara Khadem, irańska arcymistrzyni, która podczas turnieju grała z rozpuszczonymi włosami i bez hidżabu. Może to doprowadzić do uwięzienia, jeśli wróci do kraju. Z tego powodu po zakończeniu udziału w turnieju udała się do Hiszpanii.

Na początku tego roku Elnaz Rekabi zasłynęła tym, że postanowiła nie nosić swojego hidżabu podczas zawodów w Seulu – wywołało to kontrowersje. Choć nie jest zawodniczką światowej czołówki, przez Iranki i Irańczyków została uznana za symbol rewolucji na rzecz praw kobiet. Podczas jesiennych zawodów w Seulu, zdecydowała się ona wystartować bez hidżabu zakrywającego włosy, co szybko zostało uznane za niesubordynację wobec irańskich władz oraz symbol wsparcia dla protestujących. 

Inwigilacja w Iranie

W Iranie funkcjonuje rozległy system inwigilacji. Wiele jego narzędzi pochodzi z bazy danych zbudowanej w 2015 roku w celu identyfikacji osób dla celów administracyjnych.

Baza zawiera zdjęcia biometryczne i dane osobowe wykorzystywane w dowodach osobistych. Za jej pomocą identyfikowane są osoby uznane za dysydentów i przeciwników rządu.

W sierpniu ubiegłego roku prezydent Iranu Ebrahim Raisi wprowadził dodatkowe regulacje dotyczące noszenia hidżabu i przestrzegania cnoty, zgodnie z którymi kobiety nieprzestrzegające zasad nie będą mogły korzystać z banków, transportu publicznego i innych usług państwowych. Jeśli ich wykroczenia będą się powtarzać, staną się przestępstwem – w takim przypadku kobiecie grozi więzienie i przymusowa reedukacja w zakresie moralności i cnoty.

_______________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Rizal Deathrasher

Materiał źródłowy: sport.pl, cyberdefence24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.