Promiennik podczerwieni, czyli jak zapewnić sobie odpowiedni komfort cieplny. Elektryczne promienniki ciepła na podczerwień

Wszyscy chcemy czuć się komfortowo w naszym domu i miejscu pracy. Na dobre samopoczucie składa się wiele czynników. Jeśli spełnione są nasze potrzeby podstawowe, dużo łatwiej nam skupić się na pracy lub zwyczajnie zrelaksować. Dlatego tak ważne jest utrzymanie komfortu cieplnego.

Komfort termiczny to stan umysłu, który odczuwamy przebywając w środowisku, w którym nie jest nam ani za gorąco, ani za zimno. Aby osiągnąć komfort termiczny, potrzebna jest równowaga pomiędzy temperaturą, wilgotnością, ruchem powietrza i oświetleniem. W osiągnięciu optymalnego komfortu cieplnego mogą pomóc promienniki podczerwieni, czyli – inaczej mówiąc – promienniki ciepła lub panele grzewcze.

Dlaczego tak ważne jest utrzymanie komfortu cieplnego?

Utrzymanie komfortowego poziomu temperatury w domu może pomóc w zwiększeniu wydajności, ułatwia też utrzymanie skupienia podczas pracy w domu. We własnym domu chcemy też przecież czuć się dobrze i swobodnie. Jeśli jest nam za zimno lub za gorąco, trudno odpocząć i się zrelaksować. 

Jeśli chodzi o środowisko pracy, komfort cieplny ma wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale także wiąże się z lepszym poziomem koncentracji, dłuższym czasem utrzymania skupienia i mniejszą liczbą błędów popełnianych przez pracowników narażonych na złe warunki w pomieszczeniach przez dłuższy czas.

Promiennik podczerwieni to urządzenie, które emituje energię w postaci promieniowania podczerwonego. Promienniki podczerwieni są często wykorzystywane do celów przemysłowych, takich jak suszenie tarcicy lub utwardzanie klejów. Mogą być również wykorzystywane do celów grzewczych w domu i będą miały różne oznaczenia w zależności od ich zastosowania.

Jak działają promienniki podczerwieni? Urządzenia idealne do ogrzewania pomieszczeń i miejsc na zewnątrz

Promiennik podczerwieni to przykład innowacyjnej technologii opartej o krótkofalowa promieniowanie podczerwone. Urządzenie to wytwarza ciepło za pomocą elementu elektrycznego, który generuje energię elektryczną poprzez opór. Element ten następnie przekształca tę energię elektryczną w ciepło poprzez proces ogrzewania oporowego. Element będzie nadal generować ciepło tak długo, jak długo jest zasilany energią elektryczną, co sprawia, że urządzenia te są bardzo wydajne w porównaniu z innymi rodzajami grzejników przestrzennych.

Promienniki podczerwieni mogą być wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń, a także powierzchni na zewnątrz budynków (np. tarasów czy balkonów). Wystarczy umieścić promiennik w odpowiednim miejscu i uruchomić go – już po chwili zacznie on ogrzewać konkretną powierzchnię.

Jakie są rodzaje promienników podczerwieni? Efektywne ogrzewanie promiennikami ciepła na podczerwień

Istnieją dwa główne rodzaje promienników podczerwieni: promienniki konwekcyjne i promiennikowe. System konwekcyjny wykorzystuje zarówno ruch powietrza, jak i promieniowanie cieplne do rozprowadzania ciepłego powietrza w całym pomieszczeniu; natomiast system tylko promiennikowy nie wykorzystuje w ogóle ruchu powietrza – emituje on promieniowanie podczerwone bezpośrednio na powierzchnię (na ściany, meble, osoby przebywające w pomieszczeniu).

Systemy tylko promiennikowe oferują zazwyczaj bardziej równomierne ogrzewanie niż systemy konwekcyjne, ponieważ nie polegają na naturalnych prądach konwekcyjnych tworzonych przez unoszące się do góry gorące powietrze i opadające chłodniejsze; zamiast tego wykorzystują one elektryczne cewki oporowe do bezpośredniego wytwarzania ciepła.

Promienniki ciepła na podczerwień – lepsze niż tradycyjne grzejniki?

Promienniki podczerwieni sprawdzą się w różnych miejscach. Możemy wykorzystywać je zarówno w domu, jak i na tarasie. Ponadto, promienniki ciepła często są instalowane w takich miejscach jak biura, hale magazynowe, kościoły czy centra handlowe.

Zaletą promiennika podczerwieni jest to, że nie nagrzewa powietrza, tylko oddziałuje bezpośrednio na osoby i przedmioty. Urządzenie tego typu generuje ciepło od razu po włączeniu – można je odczuć kilka sekund po włączeniu promiennika. Możemy więc używać go wedle potrzeb.

Co istotne, promienniki podczerwieni działają dzięki energii elektrycznej. Panele grzewcze można więc wykorzystywać jako uzupełnienie standardowych systemów grzewczych, a także używać ich tam, gdzie tradycyjne grzejniki nie sprawdzą się, np. na zewnątrz. Promienniki podczerwieni to rewolucyjne urządzenia do ogrzewania, warto więc rozważyć ich instalację we własnym domu.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.