Wyniki badań szokują. Coraz więcej Polaków pesymistycznie patrzy w przyszłość

Miniony miesiąc nie był dla Polski łaskawy. O 11 punktów procentowych (do 43 proc.) wzrósł odsetek Polaków pesymistycznie patrzących w przyszłość, więcej respondentów deklaruje też, że obecnie żyje im się gorzej niż przed rokiem (56 proc.), wiele osób (29 proc. – wzrost o 6 p.p.) obawia się utraty pracy.

Zmieniają się nastroje na przyszłość – niestety pesymistycznie

Polski Radar Konsumencki pokazuje ciekawe zmiany w nastawieniu do gospodarki i przyszłości.

Miesiąc po pierwszym pomiarze ARC Rynek i Opinia zadała te same pytania, aby sprawdzić jak zmieniają się nastroje społeczne. Kilka obszarów, takich jak ocena polskiej gospodarki czy przewidywania dotyczące dalszego wzrostu cen, pozostało bez zmian. W kilku widać mniej lub bardziej wyraźne zmiany. Największa zmiana dotyczy ogólnego nastawienia – w listopadzie ubyło optymistów na rzecz pesymistów.

Radar Konsumencki pokazuje, że społeczeństwo bardziej pesymistycznie patrzy w przyszłość, oceniając swoją jakość życia gorzej niż miesiąc temu. Na razie jednak nie znajduje to jeszcze wyraźnego odzwierciedlenia w deklaracjach związanych z ograniczaniem zakupów – są, ale trzymają się one na stałym poziomie. Dla gospodarki dobrą informacją jest to, że negatywne postrzeganie sytuacji nie przekłada się jeszcze na plany zakupowe. Może to wynikać z faktu, że Polacy nie dostrzegają jeszcze wyraźnego pogorszenia, jeśli chodzi o rynek pracy czy zarobki, choć bardziej niż miesiąc temu obawiają się utraty pracy. Oczywiście, wszyscy nadal oczekują wysokiej inflacji.

Wojna na Ukrainie trwa od lutego 2022 roku. Ona też wiele w nas zmieniła: obrazki zabitych, torturowanych, relacje gwałconych przez rosyjskich żołnierzy kobiet, widok bomb spadających na ukraińskie miasta uświadomiły wszystkim, że nic nie jest nam dane raz na zawsze. Nie czujemy się już tak pewnie, tak bezpiecznie jak kiedyś. Tym bardziej że te wszystkie okrucieństwa dzieją się tuż obok, u naszego sąsiada.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie lack-of-competence-g00b9ef58d_1280-1024x682.jpg
/Obraz Rosy

Rynek pracy

Większość Polaków uważa, że w naszym kraju można znaleźć pracę, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało.

W najnowszym badaniu 56 proc. respondentów uważa, że w naszym kraju można bez większych problemów znaleźć pracę. 49 proc. uważa, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało, a 7 proc. – ocenia, że znalezienie dobrej pracy jest możliwe bez większych problemów. 34 proc. badanych pesymistycznie ocenia rynek pracy: 29 proc. respondentów uważa, że trudno jest znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie, a 5 proc. pytanych sądzi, że znalezienie pracy w Polsce jest w ogóle niemożliwe. 10 proc. respondentów ma problem z określeniem swojego stanowiska w tej sprawie.

Zebrane dane wskazują, że od maja nie zmieniły się opinie Polaków na temat rynku pracy (o 8 punktów procentowych wzrósł odsetek wypowiadających się pozytywnie o możliwości znalezienia pracy w Polsce). Odsetek badanych wypowiadających się negatywnie o rynku pracy zmniejszył się o 7 punktów procentowych, a odsetek respondentów niemających sprecyzowanej opinii odnotował spadek o 1 punkt procentowy).

Przyszłość. Jak zapowiada się rok 2023?

Ten rok zapowiada się intensywnie. Wybory parlamentarne, kampanie wyborcze, które już trwają, emocje, stres dla wielu. Z ekonomicznego punktu widzenia nadchodzący czas również wydaje się trudny. Ekonomiści przepytywani przez money.pl nie wykluczają nawet możliwości wystąpienia technicznej recesji, a nawet recesji nad Wisłą. Najbliższe 12 miesięcy będzie podzielone na dwie połowy. Pierwsza z nich będzie zdecydowanie gorsza. To, jak druga się zbilansuje, zadecyduje ostatecznie o ogólnej sytuacji naszego kraju.

Chciałbym, aby wróciły dobre czasy dla wszystkich, którzy piszą książki, kochają literaturę i mogą ją kupić w przystępnej cenie. W minionym roku udało mi się uczestniczyć w kilku otwarciach wystaw malarstwa i rzeźby. Były to ciekawe chwile, które dawały możliwość obcowania z pięknymi przedmiotami i wspaniałymi artystami. Chciałabym, aby ten rok był bogaty w wydarzenia związane z literaturą, kulturą i sztuką. – mówi Krzysztof Gancelewski

Nie wiadomo, jak rozwinie się sytuacja na wschodzie. Zachodni eksperci przewidują, że wojna na Ukrainie może trwać latami. Ale ukraińscy wojskowi są pewni, że mogą ją rozstrzygnąć na korzyść swojego kraju już w tym rok.

________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Magnet.me

Materiał źródłowy: plus.polskatimes.pl, gospodarka.dziennik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.