To fakt! Nieleczony ząb może być przyczyną zawału

Czy wiesz, że poważne choroby mogą się rozwinąć, jeśli nie zadbasz o swoje zęby? Nieleczone zęby mogą prowadzić do zawałów serca, a nawet śmierci. W rzeczywistości konsekwencje nieleczonych chorób zębów nie ograniczają się do problemów estetycznych. W trosce o swoje zdrowie i samopoczucie warto pamiętać, że bezzębna jama ustna może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym wielu poważnych chorób. A to oznacza, że dentystę należy odwiedzać regularnie, a nie w miarę potrzeby – z bólem lub stanem zapalnym jako powodem wizyty.

Próchnica i choroby dziąseł mogą okazać się groźnym schorzeniem

Próchnica to nie tylko powierzchowny problem. Może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, kiedy bakterie z jamy ustnej dostają się do krwiobiegu i atakują praktycznie każdy organ w naszym ciele. Według naukowców może to skutkować niewydolnością nerek, cukrzycą i wrzodami żołądka. Zagrożone tym problemem jest również serce.

Kilka badań przeprowadzonych w ostatnich latach wykazało, że pewne szczepy bakterii występujące w jamie ustnej mogą wywołać zapalenie opon mózgowych kręgosłupa. Odpowiedzialne za ten proces są bakterie z rodziny paciorkowców, które w wyniku reakcji immunologicznej mogą osadzać się na małych naczyniach krwionośnych, zmniejszając ich średnicę, co znacznie utrudnia przepływ krwi.

/Obraz Cezary

W Polsce, według statystyk, aż 99,9 procent dorosłych Polaków w wieku 35-44 lat oraz około 50 procent dzieci w wieku 3 lat ma problem z próchnicą zębów. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że próchnicą można się zarazić – w końcu wywołują ją bakterie zamieszkujące jamę ustną. Dlatego łatwo zarazić się tą chorobą od innych osób, używając wspólnych sztućców podczas posiłków czy pijąc z tej samej butelki.

Badania udowodniły, że nieleczony ząb może być przyczyną wielu chorób

Wyniki badań wskazują, że przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Według fińskich badaczy, ostry zespół wieńcowy występuje prawie trzykrotnie częściej u pacjentów z nieleczonymi zębami kwalifikującymi się do leczenia kanałowego niż u osób bez tych zmian. Badacze zauważyli, że zakażeniom wierzchołka korzenia zęba związanym z wysokim poziomem przeciwciał w surowicy towarzyszy często wspólny dla obu infekcji profil patogenów. Stanowi to kolejny argument, że ogniska zapalne w jamie ustnej wpływają na inne narządy.

Jak dowodzą naukowcy zdrowa dieta, kontrola wagi, aktywność fizyczna i brak nałogu nikotynowego to już za mało. Jeśli chcemy uniknąć chorób kardiologicznych, ale też cukrzycy, musimy także dbać o zęby.

Nieleczony ząb może być także przyczyną zaburzeń odżywiania

Leczenie problemów stomatologicznych może pomóc uniknąć wielu z tych konsekwencji. Przede wszystkim zdrowy ząb w połączeniu ze zdrową jamą ustną zapewni pacjentowi możliwość prawidłowego przeżuwania pokarmów i picia. Sam problem, gdy mówimy o nieleczeniu chorego zęba, może rozwinąć się w głąb naszej jamy ustnej i szczęki, prowadząc do utraty zębów i w konsekwencji problemów z przeżuwaniem pokarmów. W ślad za tym mogą iść problemy z układem pokarmowym, a nawet zaburzenia odżywiania, często objawiające się jako anorexia nervosa.

_______________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Michael Larsson

Materiał źródłowy: zdrowie.pap.pl, multimed.pl, zdrowie.wprost.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.