Mycie ręczne czy zmywarka? Gdzie zużyjemy mniej wody?

Korzystanie ze zmywarki stało się dla większości osób codziennością. Urządzenie to jest ostatnio bardzo popularne i nie ma w tym nic dziwnego. Przede wszystkim oszczędza czas poświęcony na mycie naczyń. Czy jednak jest bardziej opłacalne niż tradycyjne mycie naczyń w zlewie?

Ile wody zużywa zmywarka?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile wody zużywa zmywarka? Czy jest ona bardziej opłacalna niż samodzielne zmywanie?

To zależy od kilku czynników, w tym od konkretnego modelu zmywarki czy wybranego cyklu. Uznaje się jednak, że standardowa zmywarka średnio zużywa około 10 litrów wody na jeden cykl. W ten sposób zmywa około 8-10 kompletów naczyń. W przypadku węższych urządzeń zużycie wody jest mniejsze, a w przypadku szerszych – większe. Co ważne, zmywarka nie zużywa gorącej wody, co jest dodatkową zaletą tego rozwiązania. Docenią to zwłaszcza osoby mieszkające w dużych miastach, gdzie różnica między 1 m³ wody zimnej a ciepłej – jest naprawdę duża.

Energooszczędność?

Dostępne zmywarki różnią się od siebie pod wieloma względami. Dotyczy to między innymi klasyfikacji energetycznej, która mówi o tym, ile energii elektrycznej zużywa zmywarka.

Etykiety energetyczne często zawierają informacje nie tylko o tym, ile prądu zużywa zmywarka, ale także podają informację o rocznym zużyciu. Najczęściej jest ono wyrażone w kWh na rok lub kWh na 1000 godzin.

Na to, ile wody zużywa zmywarka, ma również wpływ wybrany tryb zmywania. Niektóre określają również zużycie energii elektrycznej. Wyróżnia się między innymi programy standardowe, ekonomiczne, ekspresowe, wstępne czy delikatne. Niektóre z nich zwiększają, a inne zmniejszają zużycie wody przez zmywarkę. Warto też zwrócić uwagę, że tryby różnią się znacznie pod względem czasu – te bardziej ekonomiczne są zwykle dłuższe, ale nie wykorzystują możliwości podgrzewania wody lub używają wody o niższej temperaturze. Pobór wody jest również mniejszy.

Wśród klas zmywarek wyróżniamy:

A – klasa ta jest oznaczana kolorem ciemnozielonym, przypisywana jest najbardziej oszczędnym urządzeniom,

B – oznaczana jest nieco jaśniejszym odcieniem zieleni,

C – oznaczana jest jasnym odcieniem zieleni,

D – oznaczana jest żółtym kolorem,

E – oznaczana jest kolorem pomarańczowym,

F – oznaczana jest ciemnym odcieniem barwy pomarańczowej,

G – oznaczana jest kolorem czerwonym, przypisywana jest najmniej oszczędnym urządzeniom.

Co się opłaca?

Ręczne mycie naczyń jest czynnością czasochłonną. Zajmuje dużo czasu, a ich mycie w domu nie zawsze jest wygodne. Dlatego postanowiliśmy porównać wydajność zmywarki z ręcznym zmywaniem naczyń.

Przyjmuje się, że ręczne mycie naczyń zużywa około 80 litrów wody. Mówimy tu o korzystaniu z naczyń przez dwie lub trzy osoby. Zakładając, że zużyto 40 litrów wody ciepłej i 40 litrów wody zimnej – całkowity koszt wyniósł 96 groszy. Uwzględniono średnią cenę wody wraz ze ściekami, czyli 12 zł za m³. To bardzo dużo!

Należy jeszcze raz zaznaczyć, że standardowa zmywarka podczas jednego cyklu zużywa około 10 litrów wody. Jeden cykl mycia kosztuje 12 groszy. Jeśli jest to model klasy energooszczędnej lub nieco większy od standardowego – koszt będzie wyższy, ale i tak nie przekroczy ceny, która wiąże się z ręcznym myciem naczyń. W przypadku zmywarki należy również doliczyć cenę energii elektrycznej. Przeciętna zmywarka podczas jednego cyklu zużywa od 1 kW do 1,5 kW przy średniej cenie 0,75 zł za kWh, daje nam to 56 groszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.