Hormony szczęścia całkowicie za darmo. Jak je pobudzić?

Czy uważasz, że szczęście to coś, co można kupić? Nie, szczęście to stan umysłu. Poziom endorfin w organizmie decyduje o tym, jak bardzo jesteśmy szczęśliwi i ile osiągamy. To właśnie te substancje sprawiają, że się uśmiechamy. Jak działają hormony szczęścia? W jakich sytuacjach są one uwalniane? Sprawdzamy, czy niski poziom może wpływać na funkcjonowanie poszczególnych układów oraz jak możemy uwalniać endorfiny.

Czym są hormony szczęścia?

Wszyscy chcemy czuć się bardziej szczęśliwi i zadowoleni z życia. Ale czy naprawdę możemy zmienić to, jak bardzo jesteśmy szczęśliwy? Odpowiedź brzmi: tak! Hormony szczęścia to związki produkowane w organizmie, które odpowiadają za uczucia radości, przyjemności, zadowolenia z życia i spełnienia. Ich wydzielanie w dużej mierze zależy od stylu życia – ich poziom można więc zwiększyć dzięki odpowiednim nawykom.

Organizm produkuje endorfiny, które są hormonami szczęścia. Znajdują się one w mózgu i rdzeniu kręgowym. Istnieje 20 rodzajów endorfin, ale najważniejsze to alfa, beta i gamma. Ich budowa jest podobna do morfiny, ale w przeciwieństwie do niej są produkowane wewnątrz organizmu.

Jakie funkcje w naszym organizmie pełni endorfina?

Związki zwane endorfinami wspierają zdolność organizmu do regulacji procesów w nim zachodzących i stanowią rodzaj nagrody za korzystne działania. Wpływają na nastrój, łagodzą skutki stresu, działają przeciwdepresyjnie i przeciwbólowo. Ich złożone funkcje są silnie powiązane i niezwykle ważne dla zdrowia.

Podczas badań zauważono, że endorfina nie tylko blokuje ból i obniża poziom stresu, ale także jest w stanie wprowadzić organizm w stan euforii. Ustalono także, że odpowiedni poziom endorfiny we krwi wpływa na rozluźnienie mięśni i regularne oddychanie. Ponadto, w wyniku zwiększenia produkcji endorfin, obniża się poziom kortyzolu, inaczej zwanego hormonem stresu.

Jak pobudzić hormony szczęścia?

Endorfiny są wytwarzane w wyniku działania różnych czynników, takich jak aktywność fizyczna i ćwiczenia, śmiech, seks, ekspozycja na niskie temperatury, pikantne jedzenie czy muzyka. Poziom endorfin zależy od rodzaju danego bodźca, tego jak wpływa on na konkretną osobę oraz czasu trwania danej aktywności. Hormony szczęścia uwalniają się również, gdy poziom stresu jest podwyższony. Jak zwiększyć ich ilość w organizmie? Oto podstawowe przykłady:

  • śmiech, 
  • aromaterapię, 
  • jogę,
  • pilates,
  • słuchanie ulubionej muzyki, 
  • czytanie książki, 
  • jedzenie gorzkiej czekolady, 
  • masaż, 
  • seks, 
  • bieganie i związaną z nim “euforię biegacza”.

Do czego może doprowadzić niski poziom endorfin w organizmie?

Naukowcy twierdzą, że niski poziom hormonów szczęścia może prowadzić do pogorszenia samopoczucia. Może to mieć pośredni wpływ na pojawienie się takich dolegliwości jak stany depresyjne czy przewlekłe bóle głowy.

________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęć: Freepik

Materiał źródłowy: medonet.pl, stronazdrowia.pl, fixpress.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.