Czym właściwie są agrotkaniny? Zastosowanie agrotkaniny w ogrodnictwie

Agrotkanina to tkanina przeciw chwastom, która służy do uprawy roślin wolnych od chwastów. Główną cechą tego materiału jest jego bardzo dobra zdolność do zatrzymywania wilgoci i zapobiegania parowaniu. Dzięki temu rośliny mogą rosnąć szybko i w dobrej kondycji.

Czym jest agrotkanina? 

Agrotkanina wykonana jest z wysokiej jakości plecionych nitek polipropylenowych. Materiał ten charakteryzuje się doskonałą odpornością na chemikalia, promieniowanie ultrafioletowe i ścieranie, dzięki czemu może być stosowany na terenach rolniczych narażonych na erozję i uszkodzenia mechaniczne.

Podstawowym założeniem wykorzystania tego materiału jest to, że rozkłada się go na powierzchni ziemi, wykonuje się w nim wycięte otwory, następnie sadzi się w nich doniczki, a ściółka dekoracyjna pokrywa całą powierzchnię maty. Metoda ta pozwala na uprawę ulubionych roślin w każdym miejscu.

Agrotkanina ma liczne zalety:

– zapobiega wzrostowi chwastów;

– chroni rośliny przed mrozem i suszą;

– poprawia plony o 10 i więcej procent;

– ogranicza choroby;

– poprawia jakość upraw.

Agrotkaniny do ściółkowania gleby i nie tylko 

Agrotkaniny wykonane są w 100% z włókniny polipropylenowej z ochroną przed promieniowaniem UV. Posiadają bardzo wysoki stopień ochrony i nie przepuszczają promieni słonecznych. 

Agrotkanina jest odporna na uszkodzenia mechaniczne: nie rozrywa się i nie pęka pod wpływem nacisku czy pocierania ostrymi przedmiotami, takimi jak szpadle czy łopaty podczas sadzenia roślin. Nie wchłania wilgoci i nie gnije, ponieważ jest wykonana z włókien syntetycznych, które są odporne na atak grzybów. Agrotkanina to idealny materiał do uprawy roślin wolnych od chwastów. 

Agrotkanina może być stosowana do uprawy roślin (warzyw, drzew owocowych, truskawek), a także krzewów i drzew. Matę układa się na powierzchni ziemi i za pomocą noża lub nożyczek wycina otwory. Sadzi się w nich rośliny, a następnie przykrywa dekoracyjną ściółką

Wzrost roślin a zastosowanie agrotkaniny 

Mata utrzymuje wilgotną powierzchnię gleby, dzięki czemu bardzo wygodnie jest sadzić sadzonki, które natychmiast zostaną otoczone gotowym podłożem. Mata tworzy ciepłe środowisko dla kiełkowania nasion i sadzonek, co jest szczególnie przydatne wiosną, gdy temperatura ulega gwałtownym wahaniom. Agrtokanina utrwala luźną glebę wokół młodych roślin i zatrzymuje wilgoć, co pomaga im szybciej rosnąć. Chroni też młode rośliny przed zimnymi wiatrami i przymrozkami, które są typowe dla wczesnej wiosny. Mata nie jest na tyle ciężka, aby przygniatać młode rośliny, ale nie pozwala chwastom rosnąć pod nią.

Agrotkanina utrzymuje ciepło na powierzchni gleby, co prowadzi do podwyższenia jej temperatury. Jest to bardzo ważne dla kiełkowania nasion i wczesnego wzrostu siewek. Mata reguluje również poziom wilgoci w glebie, co jest szczególnie ważne dla młodych roślin. Mata zapobiega odparowywaniu wody z powierzchni ziemi, co zmniejsza zapotrzebowanie na podlewanie, zwłaszcza w okresach suszy. Mikroorganizmy glebowe są chronione przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym i nie obumierają, dzięki czemu w glebie nie ma szkodliwych substancji, które mogą zaszkodzić roślinom lub ludziom. Maty pozwalają na łatwą uprawę warzyw i owoców na zboczach i tarasach bez erozji i osuwania się ziemi po ulewnych deszczach i powodziach. Agrtokaniny znajdują szerokie zastosowanie w przydomowych ogródkach: zapewniają optymalne warunki do wzrostu roślin, zabezpieczają korzenie roślin a także ograniczają wzrost chwastów. Agrotkanina chroni glebę przyczyniając się do stworzenia pięknego i zdrowego ogrodu! 

Artykuł powstał przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym https://egarden.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.